Benro Tortoise Carbon Fibre Lightweight Birdwatching / Travel 4 section Tripod C/W with Flat Base S4PROVideo Head - Wt 2.4Kg
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Benro
Mach3 9X Carbon Fibre Series 2 - 3 Section Tripod c/w Carry Case. Wt 1.42kg
In stock
£215.00
RRP £330.00
Product Details
Manufacturer code: TTOR24CLVS4PRO | Our code: 142414
Product Specification
| Construction | Carbon Fibre |
|---|---|
| Maximum Height | 158.5 cm |
| Minimum Height | 22.5 cm |
| Close Length | 64.5 cm |
| Weight | 2480 g |
| Max Load Capacity | 4 kg |
| Leg Diameter | 28.6, 25.2, 21.8, 18.4 mm |
| Leg Sections | 4 |
| Split Centre Column | No |
| Attachment Type | 3/8" |
Product Reviews
There were no reviews for this product.