Optisan CP 4-16x40 SFP Rifle Scope - Black
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Butler Creek
Bikini Scope Cover
In stock
£9.99
Butler Creek
Flip Up Rifle Scope Covers - Eyepiece
Check stock
£12.49
RRP £14.99
Butler Creek
Flip Up Rifle Scope Covers - Objective
Check stock
From £10.00
RRP £14.99
Bisley
Lens Cleaner - 100ml
In stock
£4.99
Sportsmatch UK
2 Piece Double Screw Medium 30mm Mount
In stock
£34.99
Sportsmatch UK
2 Piece Double Screw High 30mm Mount
In stock
£34.99
Product Details
Manufacturer code: 04008 | Our code: 140054
Product Specification
| Tube Diameter | 30mm |
|---|---|
| Magnification | 4-16 x |
| Objective lens diameter | 40 mm |
| No. reticles available | 1 |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Exit pupil diameter | 2.5-10 mm |
| Field of view | 8.7-2.18 m/100m |
| Parallax correction | 9m - infinity |
| Illuminated reticle | No |
| Length | 10.55 in |
| Weight | 530 g |
| Colour | Black |