Hawke Endurance 30 WA 1.5-6x44 IR Rifle Scope
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Butler Creek
Flip Up Rifle Scope Covers - Eyepiece
Check stock
£12.49
RRP £14.99
Butler Creek
Flip Up Rifle Scope Covers - Objective
Check stock
From £10.00
RRP £14.99
Hawke
Sunshade - Objective 44mm
In stock
£14.99
RRP £19.00
Hawke
Honeycomb Sunshade - Objective 44mm
Out of stock - Email me
£22.99
RRP £28.00
Hawke
Riflescope Pointer
Order Now - 2-5 Days
£26.99
RRP £34.00
Hawke
Flip Up Cover - Objective 44mm
In stock
£20.99
RRP £27.00
Hawke
Pro Metal Flip-Up Cover - Objective 44mm
In stock
£36.99
RRP £44.00
Hawke
Pro Metal Flip-Up Cover - Ocular 46mm
In stock
£36.99
RRP £44.00
Bisley
Lens Cleaner - 100ml
In stock
£4.99
Product Details
Manufacturer code: 16 310 | Our code: 130122
Product Specification
| Tube Diameter | 30mm |
|---|---|
| Magnification | 1.5-6 x |
| Objective lens diameter | 44 mm |
| No. reticles available | 1 |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Exit pupil diameter | 29-7 mm |
| Field of view | 27.6-6.9 m/100m |
| Max. elevation/windage adjustment range | 120 m/100m |
| Parallax correction | 91 |
| Illuminated reticle | Yes |
| Length | 13.2 in |
| Weight | 569 g |
| Finish | Matte |
| Colour | Black |
Product Reviews
There were no reviews for this product.