Hawke Endurance 30 WA 2.5-10x50 IR Rifle Scope - Exposed Turrets
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Hawke
Flip Up Cover - Objective 50mm
In stock
£21.99
RRP £28.00
Butler Creek
Flip Up Rifle Scope Covers - Eyepiece
Check stock
£12.49
RRP £14.99
Butler Creek
Flip Up Rifle Scope Covers - Objective
Check stock
From £10.00
RRP £14.99
Hawke
Sunshade - Objective 50mm
In stock
£15.99
RRP £20.00
Hawke
Honeycomb Sunshade - Objective 50mm
In stock
£24.99
RRP £30.00
Hawke
Riflescope Pointer
In stock
£23.00
RRP £34.00
Bisley
Lens Cleaner - 100ml
In stock
£4.99
Hawke
Pro Metal Flip-Up Cover - Objective 50mm
In stock
£41.99
RRP £50.00
Hawke
Pro Metal Flip-Up Cover - Ocular 46mm
In stock
£36.99
RRP £44.00
Product Details
Manufacturer code: 16 321 | Our code: 130119
Product Specification
| Tube Diameter | 30mm |
|---|---|
| Magnification | 2.5-10 x |
| Objective lens diameter | 50 mm |
| No. reticles available | 1 |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Exit pupil diameter | 20-5 mm |
| Field of view | 16.6-4.2 m/100m |
| Max. elevation/windage adjustment range | 110 m/100m |
| Parallax correction | 91 |
| Illuminated reticle | Yes |
| Length | 13.1 in |
| Weight | 637 g |
| Finish | Matte |
| Colour | Black |
Product Reviews
There were no reviews for this product.