Vortex Crossfire II 2–7x32 Rimfire Riflescope
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Butler Creek
Flip Up Rifle Scope Covers - Eyepiece
Check stock
£12.49
RRP £14.99
Butler Creek
Flip Up Rifle Scope Covers - Objective
Check stock
From £10.00
RRP £14.99
Sportsmatch UK
Swing Out Spirit Level
In stock
£49.99
Bisley
Scope Maximiser
In stock
£16.99
Bisley
Extension Eyepiece
Check stock
From £15.99
Bisley
Lens Cleaner - 100ml
In stock
£4.99
Vortex
Sure Fit Riflescope Cover - S
In stock
£25.00
RRP £29.99
Vortex
Bubble Level - 1 Inch
Pre Order
£39.99
Vortex
Lo Pro Bubble Level - 1 Inch
Pre Order
£49.99
Product Details
Manufacturer code: CF2-31001R | Our code: 123886
Product Specification
| Tube Diameter | 25mm |
|---|---|
| Magnification | 2-7 x |
| Objective lens diameter | 32 mm |
| No. reticles available | 2 |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Field of view | 12.8-3.8 m/100m |
| Max. elevation/windage adjustment range | 60 m/100m |
| Illuminated reticle | No |
| Length | 11.3 in |
| Weight | 405 g |
Product Reviews
Review by Colin
Perfect for LSR rimfire rifle.Small objective means low mounts and a good cheek weld.