Vortex Crossfire II 6–18x44 AO Riflescope
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Butler Creek
Flip Up Rifle Scope Covers - Eyepiece
Check stock
£12.49
RRP £14.99
Butler Creek
Flip Up Rifle Scope Covers - Objective
Check stock
From £10.00
RRP £14.99
Sportsmatch UK
Swing Out Spirit Level
In stock
£49.99
Bisley
Scope Maximiser
In stock
£16.99
Bisley
Extension Eyepiece
Check stock
From £15.99
Bisley
Lens Cleaner - 100ml
In stock
£4.99
Vortex
Sure Fit Riflescope Cover - L
In stock
£29.99
Vortex
Bubble Level - 1 Inch
Pre Order
£39.99
Vortex
Lo Pro Bubble Level - 1 Inch
Pre Order
£49.99
Product Details
Manufacturer code: CF2-31033 | Our code: 123877
Product Specification
| Tube Diameter | 25mm |
|---|---|
| Magnification | 6-18 x |
| Objective lens diameter | 44 mm |
| No. reticles available | 1 |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Field of view | 4.6-1.6 m/100m |
| Max. elevation/windage adjustment range | 50 m/100m |
| Illuminated reticle | No |
| Length | 13.5 in |
| Weight | 556 g |
Product Reviews
Review by Alan G
FIRST CLASS RIFLE SCOPE. CLEAR SHARP OPTICS AND A VERY HIGH BUILD QUALITY. THE I HAVE PURCHASED IN A LONG TIME.