Swarovski SLC 8x56 Binoculars - Green
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Swarovski
Universal Tripod Adaptor
In stock
£110.00
RRP £124.00
Swarovski
Winged Eyecup Set
In stock
£29.00
RRP £34.00
Swarovski
CCS Comfort Carrying Strap
In stock
£64.00
RRP £74.00
Product Details
Manufacturer code: SWSLC856 | Our code: 115225
Swarovski Cleaning Set Optics (CSO) (RRP £56.00)
Swarovski Cleaning Set Optics (CSO). The CSO cleaning set optics allows a thorough and gentle cleaning of all optical lenses. The set consists of a lens cleaner, a cleaning brush, a dust blower and two microfiber cloths in different sizes - all practically packed in a high-quality bag.
Product Specification
| Dimensions | H: 7.3cm x W: 14.1cm x D: 19.2cm |
|---|---|
| Weight | 1225 g |
| Magnification | 8 x |
| Objective Lens Diameter | 56 mm |
| Exit Pupil Diameter | 7 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 466 m |
| Angular Field of View | 7.6 degrees |
| Shortest Focusing Distance | 3.9 m |
| Dioptric Compensation (±) | 4 |
| Interpupillary Distance | 56-76 mm |
| Twilight Factor | 21.2 |
| Eye Relief | 23 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Colour | Green |
| Prism | Roof |
Product Reviews
There were no reviews for this product.