Manfrotto MVH502AH Flat Base Pro Fluid Video Head
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Product Details
Manufacturer code: MVH502AH | Our code: 114438
Product Specification
| Weight | 1800 g |
|---|---|
| Attaches By | 1/4" and 3/8" attachment type |
| Attachment | 3/8" female thread attachment type |
| Balance control | One fix spring for 4kg camera weight |
| Bubble Spirit Levels | 1 number |
| Front Tilt | -80° / +90° tilt range |
| Independent Pan Lock | yes |
| Independent Tilt Lock | yes |
| Load Capacity | 4 kg |
| Material | Aluminium |
| Maximum Working Temp | 60 |
| Minimum Working Temp | -20 |
| Pan Bar Positions | 2 |
| Pan Bars Included | 1 |
| Pan Drag | Continuously adjustable from 0 to max level |
| Panoramic Rotation | 360 ° |
| Plate Type | 504PLONG |
| Quick Release | Yes |
| Secondary Safety System | Yes |
| Sliding travel of plate | 83mm |
| Spring loaded counter balance | Yes |
| Tilt Drag | Continuously adjustable from 0 to max level |
| Working Height | 13cm |