Fujinon TS-L 20x40 Techno-Stabi Image Stabilizing Binoculars - Black
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Fujinon
TS Techno-Stabi 12x28 Image Stabilizing Binoculars
In stock
£499.00
RRP £649.00
Product Details
Manufacturer code: 16900874 | Our code: 145316
Product Specification
| Magnification | 20 x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 40 mm |
| Exit Pupil Diameter | 2 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 3.4 m |
| Shortest Focusing Distance | 5 m |
| Dioptric Compensation (±) | 2 |
| Eye Relief | 15.4 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | No |
| Rubber Armoured | No |
| Prism | Roof |
Product Reviews
There were no reviews for this product.