Steiner Ranger4 4-16x56 Rifle Scope
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Steiner
Ranger4 1-4x24 Riflescope
Pre Order
£949.00
Steiner
Ranger4 2.5-10x50 Riflescope
Order Now - 7-10 Days
£1039.00
Steiner
Ranger4 4-16x44 Riflescope
Pre Order
£1149.00
Steiner
Ranger4 3-12x56 Rifle Scope
Order Now - 7-10 Days
£1049.00
Steiner
Ranger4 6-24x56 Rifle Scope
Order Now - 7-10 Days
£1199.00
Steiner
Ranger6 3-18x56 Rifle Scope
Pre Order
£1549.00
Steiner
Ranger8 1-8x24 Rifle Scope
Pre Order
£1699.00
Steiner
Ranger8 2-16x50 Rifle Scope
Order Now - 7-10 Days
£1749.00
Product Details
Manufacturer code: STE-8775900404 | Our code: 143256
Product Specification
| Tube Diameter | 30 |
|---|---|
| Magnification | 4-16 x |
| Objective lens diameter | 56 mm |
| No. reticles available | 1 |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Exit pupil diameter | 9.2-3.5 mm |
| Adjustment per click | 1 cm/100m |
| Dioptric compensation (dpt) | -3 - +2 |
| Illuminated reticle | Yes |
| Length | 14.8 in |
| Weight | 680 g |
| Finish | Matte |
| Colour | Black |
Product Reviews
There were no reviews for this product.