Leupold VX-6HD 3-18x50 (30mm) CDS-ZL2 (Metric) SF Riflescope
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Leupold
VX-Freedom 2-7x33 Rimfire Rifle Scope
In stock
£399.00
Leupold
VX-Freedom 3-9x40 Rifle Scope
In stock
£349.00
Leupold
VX-Freedom 3-9x40 CDS Rifle Scope
In stock
£449.00
Leupold
VX-Freedom 3-9x40 Rimfire Rifle Scope
Pre Order
£399.00
Leupold
VX-Freedom 3-9x50 CDS Rifle Scope
In stock
£479.00
Leupold
VX-Freedom 3-9x33 EFR Rifle Scope
In stock
£499.00
Leupold
VX-3HD 1.5-5x20 IR (30mm) CDS-ZL Rifle Scope
Order Now - 7-10 Days
£899.00
Leupold
VX-3HD 2.5-8x36 (1 Inch) CDS-ZL Rifle Scope
Order Now - 7-10 Days
£649.00
Product Details
Manufacturer code: LEU-175835 | Our code: 143142
Product Specification
| Tube Diameter | 30mm |
|---|---|
| Magnification | 3-18 x |
| Objective lens diameter | 50 mm |
| No. reticles available | 1 |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Field of view | 12.8-2.1 m/100m |
| Max. elevation/windage adjustment range | 75 m/100m |
| Illuminated reticle | No |
| Length | 13.5 in |
| Weight | 564 g |
| Finish | Matte |
| Colour | Black |