Terra Nova Solar Photon 2 Tent - Green
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Terra Nova
Solar Ultra 2 Tent
Out of stock - Email me
£1619.95
RRP £1800.00
Terra Nova
Laser Pulse Ultra 1 Tent
In stock
£675.00
RRP £1200.00
Product Details
Manufacturer code: 43SP2GF | Our code: 142922
Product Specification
| Dimensions | H: 90cm x W: 126cm x D: 274cm |
|---|---|
| Weight | 885 g |
| Minimum Weight | 832 g |
| Packed Width | 40 cm |
| Packed Height | 15 cm |
| Persons | 2 |
| Season Rating | 3 |
| User Range | 3 Season Backpacking/Event Use |
| Peg Type | Titanium 1g |
| Pole Type | 8.7mm DAC NFL |
| Fly Material | Watershed 10D Nylon Ripstop Si2 (2000mm) |
| Floor Material | Watershed 20D Nylon Ripstop Si2 (3000mm) |
| Innertent Material | 20D Ripstop Nylon C0 |
| Design Type | Tunnel |
Product Reviews
There were no reviews for this product.