Bushnell Powerview 10x50 Binoculars
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Bushnell
R3 8x42 Binoculars
In stock
£119.99
RRP £140.00
Bushnell
R3 10x42 Binoculars
In stock
£119.99
RRP £140.00
Bushnell
R5 8x42 Binoculars
In stock
£214.99
RRP £234.00
Bushnell
R5 10x42 Binoculars
In stock
£214.99
RRP £234.00
Bushnell
R5 12x50 Binoculars
In stock
£249.99
RRP £270.00
Bushnell
WP Explorer 8x42 Binoculars
In stock
£79.00
RRP £119.99
Bushnell
Legend 8x42 Roof Prism Binoculars
In stock
£129.00
RRP £174.99
Bushnell
Legend 10x42 Roof Prism Binoculars
In stock
£159.99
RRP £199.99
Product Details
Manufacturer code: 131056 | Our code: 137324
Product Specification
| Magnification | 10 x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Exit Pupil Diameter | 2 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 60 m |
| Shortest Focusing Distance | 6 m |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Finish | Rubber |
| Colour | Black |
| Prism | Porro |