Bushnell Legend 10x50 Roof Prism Binoculars
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Bushnell
Legend 8x42 Roof Prism Binoculars
In stock
£129.00
RRP £174.99
Bushnell
Legend 10x42 Roof Prism Binoculars
In stock
£159.99
RRP £199.99
Bushnell
Legend 12x50 Roof Prism Binoculars
In stock
£175.00
RRP £259.99
Product Details
Manufacturer code: BB1050W | Our code: 135839
Product Specification
| Dimensions | D: 17cm |
|---|---|
| Weight | 790 g |
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Exit Pupil Diameter | 4.8 mm |
| Shortest Focusing Distance | 5.18 m |
| Eye Relief | 16.5 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Colour | Black |
| Prism | Roof |
Product Reviews
There were no reviews for this product.