Opticron Traveller BGA 8x24 Binoculars
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Opticron
Aspheric 3 WP 8x25 Binoculars
Out of stock - Email me
£149.00
RRP £159.00
Opticron
Aspheric 3 WP 10x25 Binoculars
In stock
£149.00
RRP £169.00
Opticron
Imagic HD 8x25 Binoculars
In stock
£219.00
RRP £239.00
Opticron
Imagic HD 10x25 Binoculars
In stock
£229.00
RRP £249.00
Product Details
Manufacturer code: 30774 | Our code: 134160
Product Specification
| Dimensions | H: 10.3cm x W: 9.5cm |
|---|---|
| Weight | 240 g |
| Magnification | 8 x |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 110 m |
| Angular Field of View | 6.3 degrees |
| Shortest Focusing Distance | 2.5 m |
| Interpupillary Distance | 36-71 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Finish | Matte |
| Colour | Black |
| Prism | Roof |