Hawke Frontier APO 8x42 Binoculars - Green
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Hawke
Frontier APO 10x42 Binoculars
In stock
£649.00
RRP £749.00
Hawke
Frontier ED X 8x32 Binoculars
Check stock
£419.00
RRP £469.00
Hawke
Frontier ED X 10x32 Binoculars
Check stock
£429.00
RRP £479.00
Hawke
Frontier ED X 8x42 Binoculars
Check stock
£449.00
RRP £499.00
Hawke
Frontier ED X 10×42 Binoculars
Check stock
£469.00
RRP £519.00
Hawke
Frontier HD X 8x42 Binoculars
In stock
£299.00
RRP £349.00
Hawke
Vantage 8x32 Binoculars
In stock
£109.00
RRP £119.00
Hawke
Vantage 8x42 Binoculars
In stock
£129.00
RRP £139.00
Product Details
Manufacturer code: 38 510 | Our code: 133919
Product Specification
| Dimensions | H: 14.1cm x W: 13cm |
|---|---|
| Weight | 740 g |
| Magnification | 8 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Exit Pupil Distance | 5.3 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 142 m |
| Shortest Focusing Distance | 2 m |
| Interpupillary Distance | 58-78 mm |
| Eye Relief | 18 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Prism | Roof |
Product Reviews
There were no reviews for this product.