Hawke Frontier HD X 10x42 Binoculars - Green
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Hawke
Frontier APO 8x42 Binoculars
Order Now - 2-5 Days
£679.00
RRP £729.00
Hawke
Frontier APO 10x42 Binoculars
In stock
£699.00
RRP £749.00
Hawke
Frontier ED X 8x32 Binoculars
Check stock
£419.00
RRP £469.00
Hawke
Frontier ED X 10x32 Binoculars
Check stock
£429.00
RRP £479.00
Hawke
Frontier ED X 8x42 Binoculars
Check stock
£449.00
RRP £499.00
Hawke
Frontier ED X 10×42 Binoculars
Check stock
£469.00
RRP £519.00
Hawke
Frontier HD X 8x42 Binoculars
In stock
£299.00
RRP £349.00
Hawke
Vantage 8x32 Binoculars
In stock
£109.00
RRP £119.00
Product Details
Manufacturer code: 38 012 | Our code: 130999
Product Specification
| Dimensions | H: 14cm x W: 12.3cm x D: 5.6cm |
|---|---|
| Weight | 705 g |
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Exit Pupil Diameter | 4 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 112 m |
| Shortest Focusing Distance | 2.5 m |
| Interpupillary Distance | 56-74 mm |
| Eye Relief | 15 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Prism | Roof |