Leica Rangemaster CRF 2800.COM
Related Products & Accessories
Product Details
Manufacturer code: 40506 | Our code: 130931
Product Specification
| Dimensions | H: 7.5cm x L: 11.3cm x D: 3.4cm |
|---|---|
| Weight | 189 g |
| Magnification | 7 x |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Maximum Range | 2500 m |
| Nearest Range | 10 m |
| Measuring Accuracy | 10-200m: 0.5m; 200-400m: 1m, 400-800m: 3m, 800m+: 0.5% |
| Field of view (m@1000m) | 115 m |
| Optional meter or yard readings | Yes |
Product Reviews
Review by Tarquin Shannon
If you need to push out to longer ranges with greater accuracy you cant fault the CRF2800.com
Review by Richard Hall
Great range finder but the instruction manual leaves a little bit to be desired but got through it all fairly easily
Review by Mark Bishell
Ive not had the opportunity to use it in the field yet but what Ive seen so far Im very pleased with