Swarovski CL Companion 8x30 Binoculars With Wild Nature Accessory Pack - Green
Related Products & Accessories
Swarovski
CL Companion 8x30 Binoculars With Wild Nature Accessory Pack
In stock
£899.00
RRP £1120.00
Swarovski
CL Companion 8x30 Binoculars With Urban Jungle Accessory Pack
Check stock
£899.00
RRP £1120.00
Swarovski
CL Companion 8x30 Binoculars With Northern Lights Accessory Pack
Check stock
£899.00
RRP £1120.00
Product Details
Manufacturer code: SWCLCOMP830-G-WN | Our code: 128562
Swarovski Cleaning Set Optics (CSO) (RRP £56.00)
Swarovski Cleaning Set Optics (CSO). The CSO cleaning set optics allows a thorough and gentle cleaning of all optical lenses. The set consists of a lens cleaner, a cleaning brush, a dust blower and two microfiber cloths in different sizes - all practically packed in a high-quality bag.
Product Specification
| Dimensions | H: 5.5cm x W: 11.8cm x D: 12.7cm |
|---|---|
| Weight | 490 g |
| Magnification | 8 x |
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| Exit Pupil Diameter | 3.8 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 132 m |
| Angular Field of View | 7.6 degrees |
| Shortest Focusing Distance | 3 m |
| Dioptric Compensation (±) | 4 |
| Interpupillary Distance | 55-74 mm |
| Twilight Factor | 15.5 |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Prism | Roof |
Product Reviews
There were no reviews for this product.
