Nikon Monarch HG 8x42 Binoculars
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Nikon
Monarch HG 8x30 Binoculars
Pre Order
£594.00
RRP £899.00
Nikon
Monarch HG 10x30 Binoculars
In stock
£634.00
RRP £949.00
Product Details
Manufacturer code: BAA793SB | Our code: 124655
Product Specification
| Dimensions | W: 13.1cm x D: 14.5cm |
|---|---|
| Weight | 665 g |
| Magnification | 8 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Exit Pupil Diameter | 4.2 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 145 m |
| Angular Field of View | 8.3 degrees |
| Shortest Focusing Distance | 60.3 m |
| Interpupillary Distance | 56-74 mm |
| Eye Relief | 17.8 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Prism | Roof |