Hawke Endurance ED 12x50 Binoculars - Black
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Bisley
Lens Cleaner - 100ml
In stock
£4.99
Hornady
Bino Harness
Pre Order
£34.99
RRP £36.00
Product Details
Manufacturer code: 36 210 | Our code: 121383
Product Specification
| Dimensions | W: 13.3cm x D: 16.5cm |
|---|---|
| Weight | 794 g |
| Magnification | 12 x |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 82 m |
| Shortest Focusing Distance | 2.5 m |
| Interpupillary Distance | 60-75 mm |
| Eye Relief | 13 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Prism | Roof |