Hawke Endurance ED 10x42 Binoculars - Black
Related Products & Accessories
Bisley
Lens Cleaner - 100ml
In stock
£4.99
Hornady
Bino Harness
Pre Order
£34.99
RRP £36.00
Product Details
Manufacturer code: 36 206 | Our code: 121379
Product Specification
| Dimensions | W: 12.5cm x D: 14.3cm |
|---|---|
| Weight | 652 g |
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 101 m |
| Shortest Focusing Distance | 2 m |
| Interpupillary Distance | 53-73 mm |
| Eye Relief | 13 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Prism | Roof |
Product Reviews
There were no reviews for this product.
