Nikon Monarch 5 20x56 Binoculars
Related Products & Accessories
Product Details
Manufacturer code: BAA837SA | Our code: 115441
Product Specification
| Dimensions | W: 14.6cm x D: 19.9cm |
|---|---|
| Weight | 1235 g |
| Magnification | 20 x |
| Objective Lens Diameter | 56 mm |
| Exit Pupil Diameter | 2.8 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 58 m |
| Angular Field of View | 3.3 degrees |
| Shortest Focusing Distance | 5.0 m |
| Eye Relief | 16.4 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Prism | Roof |
Product Reviews
Review by Martin Pereira
A little bit weighty but I was expecting that from a large pair of binoculars. First time I was using them on an RSPB reserve the weather was very overcast with drizzle but the optics handle it great. Very pleased.