Nikon Action EX 12x50 CF Binoculars
Related Products & Accessories
Product Details
Manufacturer code: BAA664AA | Our code: 101295
Product Specification
| Dimensions | W: 19.6cm x D: 17.8cm |
|---|---|
| Weight | 1045 g |
| Magnification | 12 x |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Exit Pupil Diameter | 5 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 114 m |
| Angular Field of View | 59.2 degrees |
| Shortest Focusing Distance | 7 m |
| Interpupillary Distance | 56-72 mm |
| Eye Relief | 17.2 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Prism | Porro |
Product Reviews
Review by Mr Gordon Allison
I find these Nikon binoculars a very well made product and waterproof as well with excellent clarity and easily focuses and suitable for wearing or not glasses.
Review by Ian Marriott
Really impressed with the quality of these binoculars. Chromatic aberration is really well controlled even in backlit situations. Quite surprised that the higher magnification lets me see noticeably more detail at distance (250m plus) than my 8x Leica's even in relatively dull conditions but only if I support the binos on something. Great for birdwatching at my local reservoir, I simply rest them on top of my camera which is on a monopod.
Review by Richard Bennett
Good product at vg price. 12X mag provide excellent images with a good FOV no problem using w/o tripod.
Review by Ken Granger
I like this Bino. Great price for a great Bino. Clear vision at all distances. 12 X mag. not a problem birdwatching, especially for longer distances. What good value at Uttings. Why spend more?