Nikon Action EX 8x40 CF Binoculars
Product Unavailable Unfortunately this product is unavailable. Why not try one of the great alternatives below?
Related Products & Accessories
Nikon
Prostaff P3 8x30 Binoculars
In stock
£99.00
RRP £149.00
Nikon
Prostaff P3 10x30 Binoculars
In stock
£109.00
RRP £159.00
Nikon
Prostaff P3 8x42 Binoculars
In stock
£129.00
RRP £179.00
Nikon
Prostaff P3 10x42 Binoculars
In stock
£139.00
RRP £189.00
Nikon
Prostaff P7 8x30 Binoculars
In stock
£139.00
RRP £219.00
Nikon
Prostaff P7 10x30 Binoculars
In stock
£159.00
RRP £239.00
Nikon
Prostaff P7 8x42 Binoculars
In stock
£179.00
RRP £259.00
Nikon
Prostaff P7 10x42 Binoculars
In stock
£189.00
RRP £269.00
Product Details
Manufacturer code: BAA661AA | Our code: 101293
Product Specification
| Dimensions | W: 18.7cm x D: 13.8cm |
|---|---|
| Weight | 855 g |
| Magnification | 8 x |
| Objective Lens Diameter | 40 mm |
| Exit Pupil Diameter | 5 mm |
| Linear Field of View (@ 1000m) | 143 m |
| Angular Field of View | 59.7 degrees |
| Shortest Focusing Distance | 5 m |
| Interpupillary Distance | 56-72 mm |
| Eye Relief | 17.2 mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Rubber Armoured | Yes |
| Prism | Porro |
Product Reviews
There were no reviews for this product.