OpticsSpotting Scopes & TelescopesTelescopesSky-Watcher Skymax-127 (AZ-GTi) (f/11.8) 5in Wi-Fi Go-To Maksutov-Cassegrain Telescope 134
Sky-Watcher Skymax-127 (AZ-GTi) (f/11.8) 5in Wi-Fi Go-To Maksutov-Cassegrain Telescope
« View all Telescopes
Temp. Unavailable
Log in to add to Wish List
Related Products & Accessories
Sky-Watcher Capricorn-70 (EQ1) 2.75in Refractor Telescope
2-5 Days - Sent Direct From Supplier
Sky-Watcher Evostar-102 (EQ3-2) 4in Refractor Telescope
Sky-Watcher Star Adventurer MINI WI-FI (SAM) Pro-Pack
Sky-Watcher Star Adventurer 2i WiFi Pro-Pack
Product Details
Manufacturer code: 10265     |     Our code: 138667
Sky-Watcher Skymax-127 (AZ-GTi) (f/11.8) 5in Wi-Fi Go-To Maksutov-Cassegrain Telescope. The highly portable Sky-Watcher SKYMAX-127 (AZ-GTi), has been designed to be controlled wirelessly with your Smartphone or Tablet, using the free SynScan App for iOS or Android. The AZ-GTi mounting, with it's built-in WiFi module, creates it’s very own Wi-Fi network, so the mount can be used anywhere, without any reliance on other WiFi or mobile networks. After entering your coordinates into the App and following a simple alignment procedure, you are ready to explore the universe using the App’s intuitive touchscreen menu.
Features
  • Magnifications (with optics supplied):  x60 & x150
  • Highest Practical Power (Potential): x254
  • Diameter of Primary Mirror: 127mm
  • Telescope Focal Length: 1500mm (f/11.8)
  • Eyepieces Supplied (1.25"): 10mm & 25mm
  • Red Dot Finder
  • 90° Star Diagonal (1.25”)
  • AZ-GTi WiFi Go-To Alt-Azimuth Mount (3/8" screw thread)
  • SynScan App Alignment Method: Brightest Star Alignment, North-Level Alignment
  • Pointing Accuracy: Up to 10 arc-minute (RMS)
  • Resolution: 2073600 Counts/Rev., 0.625 arc-second
  • Resolution of Aux. R.A./Dec. Axis Encoders: 1068 Counts/Rev., approx. 20 arc-minutes
  • Freedom-Find™ Dual-Encoder Technology
  • Tracking Rates: Sidereal, Lunar, Solar, Alignment-Free Solar Tracking
  • Slewing Speeds: 0.5X, 1.0x, 8.0x, 16x, 32x, 64x, 128x, 400x, 800x
  • Tracking Mode: Dual Axis Tracking
  • Motor: DC Servo Motor, Gear Ratio 6480
  • 45mm Sky-Watcher/Vixen type dovetail saddle
  • Network Protocol: UDP, Port 11880
  • Adjustable Aluminium Tripod with Accessory Tray
  • Height of Tripod/Mount (excl. OTA): 80.5cm - 152cm
  • Total Weight with Tripod: 7.45kg
  • Power Requirement: 8 AA Size Batteries (not supplied) or External Power Supply (DC 7.5~14V, 0.75A) Tip Positive.