OpticsSpotting Scopes & TelescopesTelescopesSky-Watcher Skyhawk-1145PS (AZ-Gte) (f/4.4) 4.5in Wi-Fi Go-To Parabolic Newtonian Reflector... 142
Sky-Watcher Skyhawk-1145PS (AZ-Gte) (f/4.4) 4.5in Wi-Fi Go-To Parabolic Newtonian Reflector Telescope
« View all Telescopes
Product Reviews: 5 star review (1)
Sky-Watcher Skyhawk-1145PS (AZ-Gte) (f/4.4) 4.5in Wi-Fi Go-To Parabolic Newtonian Reflector Telescope - 10278
2-5 Days - Sent Direct From Supplier
Log in to add to Wish List
Related Products & Accessories
Sky-Watcher Capricorn-70 (EQ1) 2.75in Refractor Telescope
Sky-Watcher Evostar-102 (EQ3-2) 4in Refractor Telescope
Sky-Watcher Star Adventurer MINI WI-FI (SAM) Pro-Pack
Sky-Watcher Star Adventurer 2i WiFi Pro-Pack
Product Details
Manufacturer code: 10278     |     Our code: 130604
With an useful 114mm of light gathering aperture and a superb parabolic primary mirror, the SKYHAWK-1145PS is a highly capable all-rounder for the observation of the Moon, bright planets, nebulae, galaxies and star clusters.
Features
  • Magnifications (with optics supplied):  x20 & x50
  • Highest Practical Power (Potential): x228
  • Diameter of Primary Mirror: 114mm
  • Telescope Focal Length: 500mm (f/4.4)
  • Eyepieces Supplied (1.25"): 10mm & 25mm
  • Red Dot Finder
  • AZ-GTe WiFi Go-To Alt-Azimuth Mount (3/8" screw thread)
  • SynScan App Alignment Method: Brightest Star Alignment, North-Level Alignment
  • Pointing Accuracy: Up to 10 arc-minute (RMS)
  • Resolution: 2073600 Counts/Rev., 0.625 arc-second
  • Tracking Rates: Sidereal, Lunar, Solar, Alignment-Free Solar Tracking
  • Slewing Speeds: 0.5X, 1.0x, 8.0x, 16x, 32x, 64x, 128x, 400x, 800x
  • Tracking Mode: Dual Axis Tracking
  • Motor: DC Servo Motor, Gear Ratio 6480
  • 45mm Sky-Watcher/Vixen type dovetail saddle
  • Network Protocol: UDP, Port 11880
  • Adjustable Aluminium Tripod with Accessory Tray
  • Height of Tripod/Mount (excl. OTA): 80.5cm - 152cm
  • Total Weight with Tripod: 6.65kg
  • Power Requirement: 8 AA Size Batteries (not supplied) or External Power Supply (DC 7.5~14V, 0.75A) Tip Positive.